Stron Główna O Nas Oferta Kontakt

Marketing szeptany – czym jest i dlaczego robi furorę?Kiedyś popularne było powiedzenie, że informacje rozchodzą się pocztą pantoflową. Jest to polski idiom, który oznacza ni mniej ni więcej jak siłę plotki/pogłoski. Jedna pani drugiej pani przekazała informację o dobrej jakości dywanach w konkretnym sklepie, aby kilka dni później o owych dywanach wiedziało już pół miasta.

Czy w taką reklamę zostały włożone jakiekolwiek pieniądze ze strony sklepu? Czy została opracowana specjalna kampania marketingowa mająca na celu promocję marki?

Nie. To siła plotki.

Plotka w internecie


Nowoczesny marketing szeptany w dużej mierze powstał właśnie na tej bazie. Jako ludzie mamy dużo większe zaufanie do opinii przekazywanych bezpośrednio. Nie przez profesjonalnie nakręcone i wyreżyserowane reklamy telewizyjne, które głównie bazują na działaniu podprogowym. Nie przez banery reklamowe, które nocą efektownie rozświetlają miasta. Dużo większe znaczenie ma dla nas opinia innego klienta, realnego, prawdziwego, który jest jednym z nas.

W dzisiejszych czasach dzięki rewolucji informacyjnej jaką wprowadził internet poczta pantoflowa posiada znakomite warunki do rozwoju i ekspansji. Otworzyło się bowiem dużo nowych kanałów komunikacji, a tym samym informacja może w dużo krótszym czasie niż kiedyś dotrzeć do dużo większego grona odbiorców.

Marketing szeptany, który realizują profesjonalne agencje reklamowe zakłada przede wszystkim wywołanie dyskusji na temat danego produktu czy usług, kolokwialnie mówiąc – zrobienie szumu (stąd termin – buzz marketing, oznaczający - szum/brzęczenie pszczół). Od dyskusji wszystko się zaczyna. Na jakich łamach tego typu dialog pomiędzy klientami może być prowadzony? Dobrym miejscem są wszelakie fora, która codziennie łączą miliony ludzi wymieniających między sobą informacje, jak też blogi, czy portale społecznościowe.

Kiedy marketing szeptany jest skuteczny?


Naczelną, fundamentalną zasadą w marketingu szeptanym jest maksymalna neutralność komentarzy, a co za tym idzie – brak nachalnej reklamy. Tylko w sytuacji, gdy posty redagowane są w sposób naturalny, sugerują a nie namawiają, opisują, a nie promują, można mówić o tym, że marketing spełnia swoją funkcję. W odwrotnej sytuacji tj. gdy popularni „szeptacze” usiłują sprzedać produkt/usługę w sposób sztuczny i ewidentny, skutek jest przeciwny do zamierzonego. Promowana marka traci zaufanie klientów i kojarzona jest jako ta, która płaci za pozytywne opinie na swój temat, jako nieuczciwa. Można więc powiedzieć, że marketing szeptany to broń obosieczna. Może budować pozytywny wizerunek danej marki, jak też mocno go nadszarpnąć, jeśli znajdzie się w nieporadnych rękach.

Czego potrzebujemy aby skutecznie prowadzić działania marketingowe bazując na buzz marketingu? Przede wszystkim zespołu osób, które będą tworzyły dyskusję oraz ją moderowały. Krótko mówiąc – potrzebny jest naturalny, merytoryczny kontent. Pamiętajmy, że wszelkie fora, blogi, czy portale społecznościowe, w których będzie realizowany marketing szeptany dostępne są w większości przypadków zupełnie za darmo. Nie pociąga to zatem żadnych dodatków kosztów z punktu widzenia zleceniodawcy.

Jak podają statystyki 14 procent respondentów twierdzi, że wybierając konkretny produkt/usługę bazuje na reklamie. Natomiast aż 90 procent osób twierdzi, że szukając dla siebie produktu/usługi najbardziej kieruje się opiniami i sugestiami innych osób. Chyba trudno o bardziej przekonywający o sile tego typu marketingu argument.

Jeden temat na forum, jedna naturalnie napisana opinia, to szansa na pozyskanie uwagi nawet tysięcy odbiorców. Wszystko to czyni marketing szeptany jednym z najtańszych rozwiązań reklamowych na rynku. Wysoka skuteczność, przy niewielkich kosztach.

Na znaczenie tego typu promocji ma również ogromny wpływ fakt, że my jako klienci wyjątkowo chętnie korzystamy z internetu jako źródła informacji. Dziś już mało kto dzwoni do mamy, czy babci aby podpytać o konkretny produkt. Chętniej wyszukujemy opinii w internecie – bo szybciej, bo wygodniej. Jest to zatem wielka szansa właśnie dla wszystkich firm, które prowadzą marketing szeptany aby w krótkim czasie dotrzeć do szerokiego grona konsumentów.

Dlaczego my?Jeśli są Państwo zainteresowani realizowaniem działań marketingowych w modelu szeptanym aktualnie na rynku dostępnych jest wiele firm prowadzących takie kampanie. Dlaczego warto wybrać właśnie nas? Przede wszystkim, możemy się pochwalić czymś czego wielu naszych konkurentów nie ma – doświadczeniem. Pamiętamy doskonale początki marketingu szeptanego w naszym kraju, przez ostatnie lata realizowaliśmy setki zleceń dla większych, ale też mniejszych klientów. Naszą opieką obejmowaliśmy firmy z branży spożywczej, metalurgicznej, transportowej, IT, farmaceutycznej i wielu innych. Wiemy w jaki sposób tworzyć naturalne treści, którym daleko do krzyczącej i nachalnej reklamy. Jeśli widzieliście już Państwo marketing szeptany w internecie, z pewnością natknęliście się na wpisy/opinie/komentarze w stylu: „Ten produkt jest znakomity, schudłam 15 kilo bez trudu! Możecie nie wierzyć, ale ja wiem swoje! Polecam!” My tak nie piszemy. Zadzwoń, napisz, chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i wątpliwości, zaproponujemy indywidualny pakiet, oraz oszacujemy koszty.